Biri sizi takip etmeye başladı. Profil fotoğrafına, ismine ve biyografisine bakarak takipçinin kim olduğuna karar veremiyorsunuz. Ama onun kim olduğunu da öğrenmen gerekiyor, kendine sor. Bu gibi durumlarda Postegro gibi uygulamalar kullanarak sorunu ortadan kaldırıyoruz.

Postegro sayesinde özel profillerin gizliliğini bir paçavra gibi kaldırıyoruz ama bu uygulamaların nasıl çalıştığını hiç düşünmüyoruz. 

 Peki ya gizli profilleri görmek imkansızsa Postegro bunu nasıl yapıyor?

Tabii ki, herhangi bir uygulama gibi, güvenli olduklarını iddia ediyorlar. Ancak durum sandığınız gibi değil. Bu tür uygulamaların temel prensibi veri paylaşımıdır, yani bir başkasının verilerini alırken sizin verileriniz de diğer taraflarla paylaşılacaktır.

Postegro nedir?
LiLi Technologies tarafından geliştirilen Android

 Cihazların Google Play Store ve iOS cihazlardan App Store üzerinden erişebildiği bir sosyal medya aracıdır.

Postegro ne yapar?
Basitçe söylemek gerekirse, Instagram kullanıcılarının gizliliğini ihlal etmeye hizmet ediyor. Instagram'daki özel profillere erişmenizi sağlar. Tüm gizli fotoğraf ve hikaye paylaşımlarını görüntüleyebilirsiniz. Kurbanınızın bundan haberi bile olmayacak.

Postegro ve benzeri uygulamalar nasıl çalışır?
Postegro, profilini görüntülemek istediğiniz kişinin bir takipçisi, yani mağdur tarafından indirilip kullanıldığında, söz konusu takipçi hesabındaki bilgiler kullanılarak mağdurun profiline ulaşılır. Paylaşılan tüm fotoğraflar ve hikayeler görüntülenecek ve o takipçinin hesabına kaydedilecek.

Sonuç olarak, bir tür veri paylaşım algoritması üzerinde çalışır.

Postegro güvenli mi? onu kullanmalı mıyım
Bu tür uygulamalar, resmi olmayan bir üçüncü taraf uygulaması olduğu için güvenilir değildir. Bahsettiğimiz veri paylaşımları nedeniyle bunları kullanmak hem size hem de takip ettiğiniz kişilere zarar vermektedir. Sosyal medya güvenli olsa da takipçilerinizi doğru seçmezseniz, kullanmasanız bile o havuza dahil olursunuz.

Takip ettiğim kişiler ve kendim umurumda değil dediğinizde, mesajlarınızın bile üçüncü şahıslar tarafından okunabileceğini unutmayın. Kullanmamanızı tavsiye ederim, kullanıcıların tüm hesap bilgilerini bir an önce değiştirmelerini tavsiye ederim.